Půjčování finančních prostředků bylo a vždy bude výnosné. Stejně jak postupuje informační věk a spoustu našeho života se odehrává na internetu, tak se zde přesouvají i půjčky. Zdaleka u nejde pouze o banky nebo klasické úvěrové společnosti typu Home Credit. Současný trend se obrací ve prospěch tzv. P2P systémů (peer to peer).
Peer to peer je model půjčování peněz, kde investoři hledají poptávky po půjčkách o určité částce a úroku. Nebo naopak nabízí částku k půjčení a úrok, který požadují. Budoucí dlužnící poptávají po půjčce nebo hledají nabídky peněz k půjčení. V zahraničí tento model funguje již řadu. V ČR jsou zatím tři portály. Pojďme si službu Benefi rozebrat z hlediska investora.
Jako investor budete zjišťovat, jsou-li vaše peníze v relativním bezpečí. V prvé řadě je důležité, kdo za daným projektem stojí. Z několika podobných projektů v zahraničí se vyklubalo ponsiho schéma (tzv. letadlo), tzn. že z pěněz nových investorů se platily úroky těch původních a současně neexistovali žádní dlužníci. V případě Benefi stojí za projektem známý internetový podnikatel Pavel Matoušek, který několik poptávkových projektů již v česku vytvořil a úspěšně prodal (všechny projekty fungují dodnes). Druhou jistotou je, že provozující společnost se statusem a.s. ryze česká, bez vstupu dalšího zahraničního subjektu, což by zvyšovalo možnost podvodu. Tyto dva fakty, zejména osoba zakladatele nám s vysokou pravděpodobností zaručují pravdivost informací pro investory uvedených na webových stránkách.
Investovat lze po registraci do systému (zdarma) a začíná se od 1000 Kč. V tomto systému jsou zobrazovány pouze poptávky po půjčce a investoři si z těchto poptávek vybírají a aukčním systémem nabízejí svou nabídku. Velkou výhodou je, že na celkovou výši půjčky se mohou investoři složit. Tedy, že se čeká, dokud není nabídnuta celá peněžní částka a poté je půjčka schválena a proplacena. Zároveň ubíhá čas aukce. Pokud jako investor ale nabídnete velký úrok, poptávajcí nemusí vaše peníze přijmout a čeká se na dalšího investora. Na stránkách je poměrně podrobný popis, jakým firma kontroluje žadatele o peníze. Obvykle musí doložit potvrzení o příjmu mladší 3 měsíců, u méně rizikových půjček výpis z bankovních a nebankovních registrů. Dále slibují síto výběru, tzn. že jejich riskem projde cca 1 z 10 žadatelů. Vzhledem k tomu, že na webu není žádostí velké množství, není důvod tomuto tvrzení nevěřit.
Výnos z půjček se odvíjí od rizikovosti, která je hodnocena čtyřmi stupni A – F (nejnižší – nejvyšší riziko). Stupeň B a C kam spadá většina žadatelů mají nejvíce žádostí. Roční výnos v těchto rizikových skupinách se pohybuje kolem 18 – 35% ročně. Z toho poplatek při sjednání zaplatíte 2% z půjčované částky. Portál za vás řeší veškeré smlouvy, které máte k náhlednutí online ve svém profilu. Investování přes tento systém vyhodnocujeme jako relativně nízké riziko a vysoké zhodnocení. Budete-li se držet základních podmínek investora pro půjčování peněz, měli by jste si šáhnout na daleko vyšší zhodnocení, než dosáhnete v klasických produktech finančního trhu.