V posledních 7 letech zažívají boom společnosti na právní ochranu řidičů. Celý byznys je založený na tom, že existuje několik firem, které na svých stránkách lákají řidiče na právní ochranu v oblasti provozování motorových vozidel. Tzn. že pokud vám například hrozí vybodování (zákaz řízení), alkohol za volantem (zákaz řízení), rychlá jízda (zákaz řízení) apod., pomohou vám se aktivně bránit a případně zabránit odebrání řidičáku.

Hlavní problém je, že tyto firmy prodávají své služby přes obchodní zástupce (na telefonu), takže prodej jejich služby je ve většině případů dost agresivní. Slibují více než mohou splnitl. Obchoďáci například uvádí nesmyslně vysokou úspěšnost. Nemají problém vám říct, že vybodování (tj. hrozí zákaz řízení) dokáží odvrátit na 99%! Toto vám advokát říct nesmí (advokáti nesmí svým klientům lhát). Často tak výsledek procesu není dle očekávání klienta.

Reakcí na tyto firemní weby se objevilo i několik informačních webů, zabývající se dopravními přestupky a obhajobou řidiče. Většinou na nich najdete jak probíhá policejní kontrola (měření rychlosti, dechová zkouška na alkohol), jak dále probíhá správní řízení a co dělat když vám řidičák vemou. Některé sdílnější weby uvádí i konkrétní rady pro řidiče, jak se při konfrontaci s policií či úřadem chovat.

12bodu.cz – Ukázkou takového informačního webu je například 12bodu.cz, který funuguje téměř 10 let. Základem webu tabulka všech dopravních přestupků a co za ně hrozí. Je to ucelený přehled, který jen tak nenajdete. Web se točí hlavně okolo vybodování. Rady jsou spíše obecné a nejde moc do hloubky. Na žádost vám také zašlou doporučení a kontakt na právníka (zřejmě plátce reklamy na webu).

radyproridice.cz – Poměrně nový web v modernějším provedení než předchozí portál. Obsahuje taktéž přehlednou tabulku přestupků. Ovšem jde informačně více do hloubky v tématech: alkohol za volantem, drogy za volantem a překročení rychlosti. Obsahuje poměrně dost informací o policejní kontrole a policejních postupech a také jak se při kontrole ideálně chovat a připravit si půdu pro budoucí obranu. Vždy je i naznačeno, jak by probíhala obrana v dané situace. Web ovšem nedoporučuje ani neodkazuje na žádnou konkrétní firmu – zatím.

Je zřejmé, že obor obhajoby řidičů je z hlediska ecommerce v plenkách a bude hodně růst. Zcela jistě se objeví i spoustu dalších webů, různě zaměřených a s různým stylem monetizace.