Nejsme přiliš velcí fanoušci českého vyhledavače seznam. Ano, přestože seznam původně působil hlavně jako vyhledavač, postupem času se jeho byznys přemisťuje do dalších služeb. Samotné vyhledávání spíše upadá (ačkoli prý jej stále používá kolem 50 % uživatelů českého internetu) a je zcela zřejmé proč. Přestože to seznam nikdy nepřizná, ze zkušenosti webařů-eshopářů se ví, že kdo neplatí ten nejede. Tedy pokud si neplatíte placenou reklamu na sklik, zboží nebo firmy.cz, tak v samotném vyhledávání jste hodně, hodně dole. Znám desítky příběhu, kdy eshop na první stránce se po ukončení placené reklamy propadl na čtvrtou a horší stránku. Dalším důkazem jsou eshopy, které se na google vyskytují na první stránce na všechny možná klíčová slova z oboru, na seznamu až na páté a horší (ani jednomu vyhledavači neplatí za reklamu). Seznam toto dobře ví a proto se rozvíjí v jiných službách. Jako jsou například firmy, práce.cz, sbazar, email a hlavně mapy.cz.

Mapy.cz jsou nástrojem, který nám může závidět celý svět. Dokonce jsou ceněny více než google maps. Google má výhodu pouze ve street view, které však v praktickém životě využijete minimálně. Ve všem ostatním jsou mapy.cz lepší. Pojďme si probrat jednotlivé funkce. Pokud používáte desktop (klasický počítač) je ovládání velmi jednouché. V tlačítkách v horním menu si můžete změnit typ mapy. Zde se nachází často diskutované turistické mapy (diskutované proto, že se řešily problémy s licencí klubu českých turistů). Turistické mapy jsou zároveň tím nejlepším, co zde najdete. Od roku 2015 nabízí celý svět! Takže si můžete vytisknout své oblíbené trasy z Alp nebo Slovenska, či si naplánovat výlet ve Skalistých Horách. Samozřejmě ne káždá země má propracovaný a veřejně dostupný zdroj turististických cest. Nicméně mapy států evropské unie jsou výborně použitelné. Další volby jsou zimní a letní mapa. Ty upřednosňují sezózní sporty, tj. bazény, koupaliště, opalovací plochy, splavné plochy, výšky mostů, jezy, běžkařské tratě, sjezdovky, občerstvování apod. Kromě nejaktuálnějších leteckých map si můžeme zvolit i mapy starší (od roku 2003) a srovnávat stav krajiny. Je zde i katastrální mapa z 19.století.
V právé nabídce nejvíce oceníte hledání a plánování tras. Hledání adres je jednoduché. Dokonce dohledá i adresy, které vám odmítne přijmout systém České pošty, při vkládání balíků online (pošta by se mohla učit). Vyhledavač umí najít i firmy, restaurace, obchody, turistické atrakce jen podle názvu. V plánovači stačí nastavit start a cíl a zvolit dopravní prostředek (např. auto, pěšky, na kole, vlakem). Vybrat můžete ještě rychlost trasy (nejkratší, nejrychlejší, turistická, apod.).

Novým levelem je pak mobilní aplikace. Její velkou výhodou je možnost offline mapy. Nepotřebujete připojení k internetu. Stačí si mapu dané země stáhnout. Mapy v aplikacích jsou vždy turistické, takže tam máte úplně všechno. Při off-line režimu nefunguje vyhledávání a plánovaní, proto si toto vždy připravte doma, pokud plánujete být mimo dosah internetu. Aplikace bude zaručeně jednou z nejvíce používaných apkách na vašem mobilním telefonu.

Snad seznam nepoleví v rozvoji svých služeb, které jsou opravdu kvalitní a hodně využívané. Nakonec se možná dočkáme i nezávislého vyhledávacího algoritmu.